Representation in Field offices

Africa

Titular Member

Kama Kama Remy Bertrand

Yaoundé

Substitute

Leillah Abdallah

Mandate

1 October 2022 – 30 September 2024

Staff Representatives  (mandate 1 April 2024 to 31 March 2026)

Abidjan (Côte d’Ivoire)

Abuja (Nigeria)

Addis Ababa (Ethiopia)

Alger (Algeria)

Antananarivo (Madagascar)

Cairo (Egypt)

Dakar (Senegal)

Dar es Salaam (Tanzania, United Republic of)

Harare (Zimbabwe)

Kinshasa (Congo, Dem. Rep. of)

Lusaka (Zambia)

Pretoria (South Africa)

Yaounde (Cameroon)

Mr Omangelo Mbaka

Ms Uchenna Ademiluyi

pending

Ms Fatima Idhmad

Ms Emma Raboanaly

Mr Ahmed Nasser

Mr Daouda Ka

Ms. Phillo Aryatwijuka

Mr Alfred Musana

Mr Roger Nkambu

Mr Aaron Mbeba

Mr David Dorkenoo

Ms Geneviève Pevoubou Magnifet

Americas

Titular member

Maria Elena LOPEZ TORRES

Lima

Substitute

Ana Catalina Ramirez

Mandate

1 October 2022 – 30 September 2024

Staff Representatives (mandate 1 April 2026 to 31 March 2026)

Brasilia (Brazil)

Buenos Aires (Argentina)

Lima (Peru)

Mexico (Mexico)

Montevideo (Uruguay)

Port-of-Spain (Trinidad and Tobago)

San José (Costa Rica)

Santiago (Chile)

United States duty stations (New York, Washington)

Ms Maria Alejandra Marks

Ms Denise Santos

Ms María Elena López-Torres

Ms Edith Zavala

Ms Ana Clara Matosas

Ms Vera Guseva

Ms Yorleny Caballero

Ms Loreto Flores

Ms María Elena López-Torres

 

Asia and Pacific

Titular member

Gwendolyn Fabros

Manila

Substitute

 Yuka Okumura

Mandate

1 October 2022 – 30 September 2024

Staff Representatives (mandate 1 April 2023 to 30 March 2025)

Bangkok (Thailand)

Bejing (China)

Colombo (Sri Lanka)

Dhaka (Bangladesh)

Hanoi (Viet Nam)

Islamabad (Pakistan)

Jakarta (Indonesia)

Kathmandu (Nepal)

Manila (Philippines)

New Delhi (India)

Phnom Penh (Cambodia)

Suva (Fiji Islands)

Tokyo (Japan)

Yangon (Myanmar)

Mr Chet Thaochoo

Ms. Zhou Jie

Mr Edward Noel

Ms Shipra Chowdhury

Ms Gulmira Asanbaeva

Mr Razi Mujtaba Haider

Mr Abdul Hakim

Mr Arbind Lekhak

Ms Ana Liza Valencia

Ms Divya Verma

Mr. Nuon Virak

Mr Peter Blumel

Mrs Aki Chizuka

Ms Wai Hnin Po

Europe & Arab States

Titular member

Eva Mihlic

Budapest

Substitute

Ludovic Caprini

Mandate

1 October 2022 – 30 September 2024

Staff Representatives (mandate 1 April 2023 to 30 March 2025)

Ankara (Turkey)

Arab States duty stations :
(Amman, Baghdad, Beirut, Damascus, Doha, Erbil, Jerusalem, Kuwait, Sanaa)

Budapest (Hungary)

European Union Duty Stations:
(Berlin, Brussels, Lisbon, Madrid, Paris, Rome)

Moscow (Russian Federation)

Ms Emel Akalin

Ms Zeina Mezher



Ms Ildikó Rigó

Ms Anne-Françoise le Grelle


Ms Anna Sokolova

Turin

Titular member

Cristina Pierini

Turin

Substitute

 Yousra Hamed

 

 

Mandate

1 October 2022 – 30 September 2024

2022-2023

Chairperson

Vice-Chairperson

General Secretary

Treasurer

External realtions officer

Note

Mr Jesús García Jiménez 

Ms Giselle Mitton

Ms Luca Fiore

Ms Cristina Pierini

M. Zakaria El Ghormli (voted on 20 July 2022, replacing Ms Rute Mendes)